Tag en forlænget weekend i Norges mindste storby Trondheim. Jeg har lavet et godt rejsetilbud, som giver dig tre dage på et 3-stjernet hotel i hjertet af Trondheim og fly tur/retur fra København for kun kr. 1.444.
Rejseperioden er fra den 26. – 29. januar.
Trondheim er den tredjestørste by i Norge med sine cirka 185.000 indbyggere – heraf 30.000 studerende. Året rundt afvikles der en række festivaler i Trondheim med fokus på blandt andet jazz, blues, rock, pop og verdensmusik.
Det kan varmt anbefales at leje cykel under dit besøg. Trondheim er nemlig en meget cykelvenlig by.
Hotel Thon Trondheim
Du bliver indkvarteret på det 3-stjernede Hotel Thon Trondheim helt centralt i Trondheim. Jeg har fundet hotellet på trivago.dk, hvor du kan booke alle tre dage for kun kr. 1.023 (per næse ved to personer) – inklusiv morgenmad.

Hotellet er miljøvenligt og tilbyder desuden en række økologiske produkter i morgenbuffeten. Fra hotellet er der kort afstand til byens mange butikker, restauranter og barer.
Tjek evt. hotellet på tripadvisor.dk hvor tidligere gæster har givet en flot rating på 3,5 af 5.
Udforsk også hotellets nærområde på det interaktive kort herunder.
Flybilletter til Trondheim
På momondo.dk har jeg fundet tur/retur flybilletter til Trondheim til kr. 421. Du flyver med Norwegian fra København.

Bemærk at du lander i Vaernes lufthavnen, hvorfra du selv står for transporten til hotellet i Trondheim. Det er en tur på cirka 35 kilometer.
Billeder fra Trondheim i Norge